چند نکته درباره یک ویتامین همه چیز تمام

چند نکته درباره یک ویتامین همه چیز تمام

چند نکته درباره یک ویتامین همه چیز تمام

ویتامین D یکی از ریزمغزی های مهم در بدن است که منبع اصلی آن، آفتاب است. با توجه به گرما و روزهای طولانی آفتابی خوزستان، تصور می شود که مردم این استان با کمبود ویتامین D مواجه نیستند در حالی که بنا به گفته مسئولان بهداشتی استان، ۶۸درصد مردم خوزستان مبتلا به کمبود ویتامین D هستند.

مسئول دفتر بهبود تغذیه مرکز بهداشت در خصوص وضعیت کمبود ویتامین D در خوزستانی ها اظهار کرد: ۹۲ درصد زنان باردار، ۳۶ درصد کوکان ۱۵ – ۲۳ ماهه،۷۵ درصد کودکان ۶ ساله، ۷۱ درصد نوجوانان و ۶۸ درصد میانسالان اقلیم جنوب خوزستان و اهواز و حومه کمبود ویتامین D دارند.

همچنین ۷۸ درصد زنان باردار، ۳۱ درصد کودکان ۱۵ – ۲۳ ماهه، ۵۹ درصد کودکان ۶ ساله، ۷۷ درصد نوجوانان و ۵۴ درصد میانسالان در اقلیم شمال خوزستان به کمبود ویتامین D مبتلا هستند.

علائم کمبود ویتامین D در بسیاری اوقات مبهم و غیر اختصاصی است و به همین علت، این عارضه دیر تشخیص داده می شود.

بدیهی است که کمبود ویتامین D زنان باردار عوارض جدی تر و قابل توجه تری داشته باشد که می تواند سلامتی مادر باردار و حتی سلامتی جنین و نوزاد آینده را تهدید کند.

علائم کمبود این ویتامین در کودکان و بزرگسالان قدری متفاوت است. این علائم در بزرگسالان عبارت است از درد مبهم و پراکنده در تمام بدن، ضعف کلی بدن و ضعف در ایستادن و بالا رفتن از پله و در مراحل پیشرفته تر لنگیدن، درد استخوان به ویژه در دنده، مفصل ران، کف پا و ران.

از مهمترین پیامدهای کمبود ویتامین D می توان به راشیتیسم در کودکان، پوکی استخوان در بزرگسالان، اختلال در رشد قدی کودکان و نوجوانان، افزایش ابتلا به آسم و آلرژی، افزایش خطر ابتلا به دیابت و بیماری های خودایمنی از جمله بیماری MS را نام برد.

از علل کمبود ویتامین D، عدم مکمل یاری با این ویتامین در کودکان زیر ۲ سال، کمبود ویتامین درربدن مادر برای کودکان شیرخوار، رژیم غذایی گیاه خواری، مصرف کم شیر و لبنیات، عدم استفاده از نور مستقیم آفتاب ( به دلایلی مانند آلودگی هوا، هوای ابری و استفاده از کرم ضد آفتاب) از مهمترین دلایل بروز کمبود ویتامینD هستند.

استفاده از مکمل ها طبق تجویز پزشک راه درمان کمبود ویتامین D است.

مهمترین منبع تامین ویتامین بدن سنتز پوستی است و در افراد زیر ۷۰ سال ۸۰ تا ۹۰ درصد ویتامین D از طریق تابش نور مستقیم آفتاب بر پوست ایجاد می شود. همچنین مواد غذایی به طور طبیعی مقدار کمی ویتامین D دارند. ماهی های چرب مثل سالمون، ساردین و روغن کبد ماهی منابع غذایی غنی از ویتامین D هستند. به مقدار کم و متغیر نیز در کره، خامه، زرده تخم مرغ و جگر ویتامین D وجود دارد.

راه های پیشگیری از کمبود ویتامین D:

قرار گرفتن در معرض نور (صورت و دست ها به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه و به مدت دو تا سه بار در هفته در ماه های زمستان در معرض نور مستقیم آفتاب قرار گیرد) ویتامین D مورد نیاز تامین می شود. البته جهت اجتناب از اثرات زیان بار نور خورشید به خصوص در تابستان، باید در ساعات نزدیک ظهر (۱۱ صبح تا ۱۶) از مواجهه با نور خورشید اجتناب شود.

منبع: ایسنا

 

تصاویر جراحی بینی قبل و بعد از عمل توسط دکتر پرندآور

2720

مشاوره موفق

678

دنبال کننده

450

مقاله مفید

54000

درمان کامل شده

مقالات پزشکی

مطب دکتر علی پرندآور با داشتن کادری متخصص و مجرب آماده مشاوره و راهنمایی در زمینه های گوش، حلق و بینی به شما عزیزان می باشد ، جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

تماس با ما

آنچه بیماران می گویند

ارتباط با ما

برندها