خرخر کودکان را چگونه درمان کنیم؟

خرخر کودکان را چگونه درمان کنیم؟

خرخر کودکان را چگونه درمان کنیم؟

گاهی اوقات پدرو مادر به اشتباه گمان می کنند که خروپف یا خرخر کردن فرزندانشان ناشی از غذاهای زیادی است که شب خورده اند، و خوابیده اند به همین دلیل از این مسئله هیچ گونه احساس نگرانی نمی کنند. در حالی که این عوامل به دفعات تکرار می شود، و هیچ گونه علتی را برایش درنظر نمی گیرند.

باید بگوییم این عامل یکی از اختلالات خواب به شمار می آید که اگر فورا درمان نشود، منجر به پیری سلول های مغز خواهد شد و ناهنجاری هایی را برای کودک و یا فرزندان به همراه خواهد آورد که شایع ترین آن اختلال تنفس به خصوص در حین خواب خواهد بود.

ما در این مقاله سعی نموده ایم که در مورد خرخر کودکان و راههای درمان آن توضیحات جامع و اساسی گردآوری نماییم. جهت کسب اطلاعات بیشتر بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید. پس با ما همراه شوید.

آیا همه کودکان با دهان باز می خوابند؟

اغلب کودکان از بدو تولد تا بلوغ، به علت ترس از قطع تنفس در خواب با دهان باز می خوابند این عامل ریشه در اختلالات و ناهنجاری های خواب دارد. یکی از شاخصه هایی که با آن مواجه هستند، خرخر کردن می باشند که باعث می شود آنان از راه دهان تنفس بکشند.

اما عواملی در تنفس از راه دهان نیز دخیل است که شامل:

چاقی و اضافه وزن

خستگی در طول روز و نداشتن استراحت کافی

خواب آلودگی و کسالت

سردردهای صبحگاهی

اختلالات رفتاری

کم حوصله بودن در طول روز

ناهنجاری و اختلال در رشد

و…

شایان ذکر است که بگوییم در برخی از مدارس و پایگاه های آموزشی تست های خواب را برای  درمان اختلال  خواب از کودکان می گیرند.

گفته می شود که این مراکز مشخص هستند، برای گرفتن این تست کودک باید یک شبانه روز در پایگاه و یا مرکز بستری شود تا برخی از آزمایشات از او صورت گیرد، از جمله گرفتن نوار قلب و نوار مغز و شمارش وقفه های تنفسی در زمان خواب کودک. این اقدامات کمک می کند تا درمان را برایش تجویز شود.

بهترین درمان برای یک کودک که از خرخر کردن در کودکان خواب و خروپف رنج می برد، مراجعه به یک متخصص گوش و حلق و بینی حاذق و باتجربه است تا بهترین درمان را برای بیمار تجویز کند.

آیا خرخر کردن با لوزه سوم همراه است؟

درمان اختلال تنفسی کودکانی از عارضه خرخر و یا خروپف رنج می برند، مراجعه به یک متخصص گوش و حلق و بینی می باشد. در بیشتر مواقع مشاهده شده است که این کودکان دارای لوزه سوم هستند که والدین از این عارضه بی اطلاع هستند؛ متخصص با بررسی حجم و اندازه لوزه اقدام به تجویز داروهایی برای کوچک نمودن اندازه لوزه کودک نموده است در صورتی که لوزه کوچک نشده، برایش جراحی را تجویز می نماید. نکته در برخی مواقع متخصص جراحی را برای کودک تجویز نمی کند چرا که نتیجه خوبی را برای فرد به همراه ندارد چون به دستگاه حمایتی صدمه بیشتری وارد می آورد.

یکی از عللی که متخصص در معاینه بسیار بدان دقت می کند این است که اگر، لوزه بزرگ باشد، باعث مسدود شدن تنفس در ناحیه حلق می شود در نتیجه تنفس فرد قطع می شود. بزرگ بودن لوزه سوم در سنین ۷ یا ۸ سالگی به خوبی قابل لمس است. البته متخصص گوش و حلق و بینی باتجربه به خوبی این را در سنین پایین تر نیز می تواند لمس کند.

اگر کودکی لوزه بزرگی داشته باشد عوارضی را به همراه خواهد داشت که شامل:

مختل شدن رشد

چاقی و افزایش وزن

نداشتن میل به غذا

کم هوش شدن کودک

سرماخوردگی های مکرر

نرسیدن اکسیژن به مغز

بیماری های عصبی عضلانی

سندرمی یا غیر سندرمی شدن کودک (بندرت)

شلی و کرختی عضلات تنفسی

علل خروپف یا خرخر کردن کودکان چیست؟

گاهی می تواند خرخر کردن کودکان به دلیل حساسیت فصلی باشد که منجر به آبریزش بینی و گرفتگی شود و در نتیجه خروپف را به همراه می آورد.

اگر کودکی دارای انحراف یا کج بودن بینی باشد، هوا به صورت غیر طبیعی وارد و خارج حفره های بینی نمی گردد در نتیجه عمل دم و بازدم به سختی رخ می دهد و در این گونه مواقع پزشک جراحی بینی را برای فرد مناسب ترین راه حل می داند.

اگر داخل بینی عفونت سینوسی یا سرماخوردگی رخ داده باشد، باعث مسدود شدن مجاری تنفسی فرد می گردد و مجاری تنفسی برای عبور هوا سخت خواهد بود.

افزایش وزن و چاقی نیز باعث تنگ شدن مجاری تنفسی خواهد شد، و عاملی برای خرخر کردن های شبانه می شود.

یکی از مهم ترین عواملی که منجر به خروپف های شبانه می شود، متورم شدن لوزه می باشد.

لوزه در واقع همان غده هایی هستند که  در کنار مجاری تنفسی قرار دارند و در بیشتر مواقع با تحریک نمودن آنان متورم می شوند. اگر فردی در طول شبانه خروپف داشته باشد، در واقع ممکن است که به تورم لوزه سوم دچار شده باشد.

آیا آپنه خواب می تواند از علائم خروپف باشد؟

در بیشتر مواقع آپنه خواب، می تواند نشانه ای یک نوع اختلال خواب بشمار آید. اگر کسی به آپنه خواب دچار شده باشد، تنفس در حین خواب قطع خواهد شد. این افراد خواب خوبی نخواهند داشت، چرا که هر بار از ترس قطع شدن اکسیژن و خفگی از خواب بیدار می شوند. آنان علائمی مانند: سردرد، زود رنجی و کسالت را در تمام روز احساس خواهند کرد.

چگونه متوجه شوم کودکم آپنه در خواب دارد؟

این کودکان معمولا هفته ای حداقل ۳ شب به خروپف مبتلا می شوند.

این کودکان معمولا زیاد در خواب عرق می کنند.

علائمی مانند بی قرار دارند.

بعد از آپنه کودک به ناگاه از خواب می پرد.

ممکن است که ۱۰ ثانیه کودک در خواب نفس نکشد.

بهترین درمان برای کودکانی که آپنه در خواب دارند؟

در ابتدا والدین خود باید تلاش کنند و کودکان را در محیطی قرار دهند که بدور از تنش و آلرژی باشد.

رعایت برخی از نکات برای دوری کودک از محیط شامل:

دور نگه داشتن حیوانات خانگی، بالش های پردار و… که می تواند باعث تحریک و حساسیت برای کودک شود.

استفاده از برخی داروها با تجویز متخصص گوش و حلق و بینی همچون بازکننده گرفتگی های سینوس ها، ضد آلرژی ها و..

والدین حتما باید به موقعیت خواب کودک توجه کنند. بررسی مواردی مانند بالشت سرو یا طرز قرار دادن سر بر روی بالشت، خوابیدن با پهلو و…

بررسی سلامت جسمانی کودک توسط یک متخصص گوش و حلق و بینی خوب و خبره تا پزشک با معاینه مشکلات تنفسی دریابد که آیا با نرسیدن اکسیژن کافی به مغز سبب بیش فعالی  یا مشکلات دیگری در کودک خواهد شد یا خیر؟

این موارد را پزشک با تامل و با تیم بزرگ بررسی می نماید تا از بروز بیماری های در آینده کودک جلوگیری به عمل آورد.

والدین باید در درمان این گونه اختلالات و ناهنجاری هایی که در واقع ساده به نظر می آید توجه کافی را انجام دهند چرا که با اهمال نمودن در درمان خرخر کردن های شبانه  یا حتی برطرف ننمودن بزرگی لوزه سوم ، کودکانی را پرورش دهند که ممکن است که بعدها مشکلات عاطفی و رفتاری را با خود پرورش دهند که علاوه بر دوران تحصیل در دوران زندگی نیز دچار سرافکندگی شوند.

 

تصاویر جراحی بینی قبل و بعد از عمل توسط دکتر پرندآور

2720

مشاوره موفق

678

دنبال کننده

450

مقاله مفید

54000

درمان کامل شده

مقالات پزشکی

مطب دکتر علی پرندآور با داشتن کادری متخصص و مجرب آماده مشاوره و راهنمایی در زمینه های گوش، حلق و بینی به شما عزیزان می باشد ، جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

تماس با ما

آنچه بیماران می گویند

ارتباط با ما

برندها