چکار کنیم کم غذا بخوریم ولی سیر شویم؟

چکار کنیم کم غذا بخوریم ولی سیر شویم؟

میزان غذا خوردن در کاهش وزن و همچنین سلامت عمومی بدن اهمیت زیادی دارد، عوامل مختلفی باعث پرخوری می شوند که می توان با رعایت این نکات از پرخوری پیشگیری کرد

روش هایی برای کنترل مقدار غذا خوردن

غذا خوردن و تغذیه مسئله مهمی است که بر روی سلامت تمام بدن و زیبایی اندام هم تاثیر می گذارد. اما گاهی کنترل مقدار غذا خوردن از دستمان خارج می شود و بیشتر از حد معمول غذا می خوریم. در ادامه روش هایی ارائه می شود که به شما کمک می کند کمتر غذا بخورید.

در فروشگاه مواد غذایی آدامس بجوید

شاید شنیده باشید که در هنگام گرسنگی نباید خرید کنید. توصیه دیگر این است که قبل از رفتن به داخل مغازه مواد غذایی، آدامس بدون قند در دهان بگذارید و خود را به جویدن آدامس مشغول کنید. جویدن آدامس باعث می شود کمتر احساس گرسنگی کنید و کمتر هوس غذا و تنقلات کنید. در نتیجه به غذای با کالری زیاد، مانند چیپس، تمایل کمتری پیدا می کنید. بهتر است بیشتر گزینه های سالم مانند سبزی ها و میوه ها را انتخاب کنید.

در ابتدا غذای سالم بکشید و بشقابتان را با غذای سالم پر کنید

چه در خانه غذا می خورید و یا در یک رستوران، هیچ فرقی نمی کند، بهتر است ابتدا بشقاب خود را پر از گزینه های سالم کنید. بررسی ها نشان داده اند شام خوردن در رستوران باعث می شود فرد غذای بیشتری بخورد، به ویژه از غذای اصلی. بنابراین قبل از اینکه بشقاب خود را پر کنید، کمی مراقب باشید. بهتر است ابتدا به سمت سالاد و سبزیجات بروید و بخش بزرگتری از بشقابتان را به سبزیجات اختصاص دهید.

غذای خود را با پول نقد خریداری کنید

خرید مقدار زیادی مواد خوراکی و تنقلات با کارت اعتباری کار خیلی راحتی است. اما بررسی ها نشان داده اند اگر در هنگام خرید مواد غذایی از پول نقد استفاده کنید، هزینه کمتری صرف می کنید، علاوه بر اینکه تمایل بیشتری به مواد غذایی سالم دارید.

برنامه های آشپزی تلویزیون را نگاه نکنید

اگر سعی دارید وزن خود را کاهش دهید، تماشای برنامه های آشپزی در تلویزیون تمایل شما به خوردن میان وعده و غذا را بیشتر می کند. افرادی که در حال رژیم گرفتن هستند، زمانی که برنامه های آشپیزی در تلویزیون تماشا می کنند، بیشتر به سمت تنقلاتی مانند آبنبات و شکلات تمایل پیدا می کنند تا زمانی که سایر برنامه های تلویزیون را تماشا می کنند.

برای غذا خوردن از بشقاب آبی استفاده کنید

چه باور کنید چه نکنید، رنگ ظرف غذای تان بر روی میزان غذایی که برای خود می کشید تاثیر دارد. هر چه مواد غذایی بیشتر با رنگ بشقاب هماهنگی داشته باشد، غذای بیشتری برای خود می کشید. بنابراین بهتر است رنگ ظرف های انتخابی تان با رنگ غذاها هماهنگی زیادی نداشته باشد. رنگ پیشنهادی ما برای ظروف غذا رنگ آبی است.

از ظرف های غذای کوچک تر برای غذا خوردن استفاده کنید

اندازه بشقاب غذا به مغز سرنخ هایی برای میزان غذایی که قرار است بخورید می دهد، هر چه بشقاب غذا بزرگتر بااشد، پس غذای بیشتری قرار است بخورید. در پژوهشی که در همین زمینه بر روی مردمی که در یک رستوران چینی بودند، انجام شد مشخص شد کسانی که بشقاب های بزرگتری برای غذا خوردن دارند، 52 درصد بیشتر برای خودشان غذا می کشند و 45 درصد بیشتر از کسانی که بشقاب های کوچک دارند، غذا می خورند.

زمانی که هوس خوردن غذا پیدا می کنید، کمی صبر کنید

غذا خوردن به خاطر خستگی، بی حوصلگی یا تنش می تواند باعث شود غذا خوردن تان خارج از کنترل شود. اگر در این شرایط احساس گرسنگی می کنید یا هوس می کنید چیزی بخورید، سعی کنید خوردن را کمی به تعویق بیندازید، حداقل برای 5 تا 10 دقیقه و کار دیگری انجام دهید. بعد از آن متوجه خواهید شد که هوس اولیه کمی فروکش کرده است.

تنقلات ناسالم را دور از دسترس و دور از دید نگهداری کنید

اگر تنقلاتی مانند چیپس و شکلات را دور از چشم خود قرار دهید، کمتر هم تمایل به خوردن آنها پیدا خواهید کرد. زمانی که در محل کار شکلات را روی میز خود قرار می دهید، 48 درصد بیشتر از مواقع دیگر شکلات می خورید. اگر شکلات در کشو میز باشد، این میزان 25 درصد بیشتر خواهد بود.

در رستوران ظروف کوچک تر را سفارش دهید

غذایی که سفارش می دهید اگر دارای ظرف بزرگتری باشد، باعث می شود بیشتر بخورید، حتی اگر سیر باشید و یا حتی اگر آن غذا خیلی خوشمزه نباشد. این مسئله را در همه جا مد نظر بگیرید، به عنوان مثال وقتی به سینما می روید، ظرف پاپ کورن انتخابی شما بهتر است کوچک ترین ظرف باشد؛ به این ترتیب مطمئن باشید مقدار کمتری می خورید.

آهسته غذا بخورید و آب بنوشید

لقمه های کوچک تری بگیرید و غذای خود را به خوبی و به آرامی بجوید. بین هر لقمه کمی صبر کنید و در زمان خوردن غذا کمی آب بنوشید. این اقدامات ساده روش هایی هستند که به شما کمک می کنند کالری کمتری دریافت کنید و همچنان احساس سیری کنید.{ مطالب ویژه وب سایت}

خوابیدن با دهان باز مشکل‌زاست

خوابیدن با دهان باز مشکل‌زاست

تنفس عادی و طبیعی، تنفسی است که از راه بینی انجام شود. بنابراین...

قهوه سبز

قهوه سبز

دانه گیاه قهوه در ابتدا به رنگ سبز می باشد که طی فرایند برشته شدن و فرآوری ابتدا به قهوه سفید و سپس دانه های قهوه ای...

عوامل ایجاد کننده سقط جنین

عوامل ایجاد کننده سقط جنین

بسیاری از زنان هنگام آبستنی راجع به سقط نگرانند به خصوص در سه ماهه اول که این مشکل شایع تر است..

شایع‌ترین علائم سکته مغزی

شایع‌ترین علائم سکته مغزی

زمانی که جریان خون در مغز شما متوقف می شود، سکته مغزی رخ می دهد که باعث می شود...
درباره دکتر علی پرندآور

دکتر علی پرندآور، جراح و متخصص گوش، حلق و بینی (زیبایی بینی)، متولد یکم مهرماه 1340در شهرستان شهسوار هستند. ایشان در سال 1358 بعد از سپری نمودن دوران تحصیلی و اخذ دیپلم ، در سال 1364 در رشته پزشکی عمومی وارد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی شدند. و پس از آن در زمینه جراحی و تخصص گوش و حلق و بینی (زیبایی)، در سال 1374 دوران تحصیل خود را گذراندند و . . .

... بیشتر بخوانید

اطلاعات تماس

4527 33 33 013
5084 33 33 013

Info@DrAliParandavar.com
www.DrAliParandavar.com

آدرس مطب

رشت , چهار راه میکاییل
ابتـدای خیـابان نـامـــجـو
ساختمان پزشکان سیـنـا
طبقه اول ، دکتر پرندآور