عوامل ایجاد کننده سقط جنین

عوامل ایجاد کننده سقط جنین

بسیاری از زنان هنگام آبستنی راجع به سقط نگرانند به خصوص در سه ماهه اول که این مشکل شایع تر است.

به گزارش بهداشت نیوز، بسیاری از زنان هنگام آبستنی راجع به سقط نگرانند به خصوص در سه ماهه اول که این مشکل شایع تر است در بسیاری از موارد سقط جنین خیلی زود رخ می دهد یعنی تقریباً در زمانی که هنگام شروع قاعدگی است و یا مدتی پس از آن ،این حالت سقط ساب کلینیتال نام دارد وزن اغلب حتی متوجه حاملگی نمی‌شود و تنها احساس می‌کنند که خونریزی بیشتری نسبت به معمول داشته و شاید این مسئله را بدین شکل توجه کنند که دوره قاعدگی  چند روز دیرتر آغاز شده است. در صورتی که در واقع این یک آبستنی خاتمه یافته است.

آنچه که معمولاً به عنوان سقط جنین شناخته می‌شود سقطی است که پس از تشخیص حاملگی رخ میدهد . تقریبا نیمی از تمام سقط جنین ها به این دلیل رخ می‌دهد که رویان( جنینی که تازه تشکیل شده است) غیر طبیعی است. سقط در این مورد در واقع یک راه طبیعی برای جلوگیری از تولد کودکی است که قادربه بقا نیست یا در صورت تولد سلامت آن شدیداً در مخاطره خواهد بود .اگرچه سقط جنین می تواند در برخی موارد به نفع مادر باشد، اما در کل ،وقوع حادثه برای مادر به منزله پایان یافتن آرزوها و رویاهای حداقل در این مدت زمان است، و این تجربه می تواند بر روی حاملگی های بعدی نیز تاثیر گذاشته وبه آبستنی بعدی نیزپایان غم انگیزی بدهد . اما سقط جنین لزومن به معنی حاملگی ناموفق در دفعات بعد نیست . بسیاری از زنان می توانند به دنبال یک سقط جنین بارداری موفق و تولد کودک سالم و طبیعی داشته باشند. قبل از بارداری باید چه نکاتی را رعایت کنیم. در اینجا از چند عامل منحصر به فرد که احتمال بروز سقط جنین را افزایش می‌دهد نام می‌بریم .

نقص ارثی در بروز سقط جنین

عدم تعادل هورمونی و یا بیماری‌هایی چون هرپس و سایر بیماریهای مقاربتی قابل انتقال و بیماریهای سیستمیک . این عوامل می‌توانند به وسیله یک مطالعه آنتی‌بادی و آزمایشات مختلف خون برای تشخیص اندازه هورمون ها کشف شوند .بیماری های عفونی اغلب به وسیله آنتی‌بیوتیک‌ها ریشه‌کن می‌شود. آشفتگی های هورمونی نظیر اختلال غده تیروئید نیز می‌توانند با دارودرمان شود .غیرطبیعی بودن اندام های تولید کننده چون نقص دیواره رحم( یک اختلال مادرزادی که در آن یک دیواره رحم را به دو قسمت تقسیم می‌کند) زخمها، چسبندگی (سندروم آشرمان ) با یک رحم مسئله دار با علائم فیبرویید ،با آزمایشات مربوط به رحم با ابزارهای مانند هیستروسکوپ تشخیص داده میشود. هیستروسکوپ نتنها برای تشخیص این قبیل مشکلات به کار می رود ، بلکه می توان به وسیله آن برخی از این مشکلات را رفع نمود. به طور مثال گاهی پزشک با این وسیله می‌تواند سپتوم ( دیواره غیرعادی داخل رحم ) و فیبروئید را از رحم جدا کنند . زخمها و سندروم آشرمان نیز یکی از دلایل عمده نازایی هستند. فیبروئید تومور خوش خیم رحم است و می‌تواند موجب سقط جنین شود. این بیماری نیز به وسیله هیستروسکوپ واولترا سونوگرافی تشخیص داده میشود .فیبروئید تحت جلدی (که در دیواره رحم نفوذ می کنند ) را می توان به وسیله ای ابزاری که به هیستروسکوپ متصل میشود، تراشید.

سن بالای مادر و احتمالاً پدر: این عامل نیز می‌تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد .

سرویکسی که در برابر فشار و سنگینی رحم قادر به بسته ماندن نیست :

حالتی که ممکن است در آن بارداری به پایان نرسد و آن را به نام سرویکس بی کفایت می شناسیم احتمالاً در این حالت در سه ماهه دوم یا سوم سقط به وجود خواهد آمد.  درمان شامل استراحت کامل در بستر، بستن سرویکس با زدن بخیه های جراحی تا پایان ترم حاملگی و انجام مراقبت های دارویی برای جلو گیری از بروز انقباضات رحمی است .

استعمال سیگار و افزایش خطر سقط جنین

دخانیات نه تنها موجب افزایش خطر سقط میشود، بلکه ممکن است موجب تولد کودک کم وزن و دارای مشکلات تنفسی و سایر اختلالات جسمی گردد.

علائم هشدار دهنده سقط جنین :

در صورتی که شاهد یک یا هر دو این علائم بودید به پزشک اطلاع دهید:

یک )خونریزی واژینال: با توجه به اینکه آیا به شکل لک بینی است ؟ رنگ صورتی یا قهوه ای است؟ و یا خونریزی شدید است یا خیر ؟

ب) دردهای کرامپی شکم : اینکه آیا همراه با خونریزی است یا خیر؟

 

منبع: نی نی بان

 

 

برچسب‌ها{ مطالب ویژه وب سایت}

نکاتی در مورد مراقبت های پس از عمل جراحی لوزه سوم

نکاتی در مورد مراقبت های پس از عمل جراحی لوزه سوم

لوزه سوم به صورت توده‌اي بافتي، در محل اتصال قسمت حلقي حفره بيني به حلق واقع شده است. وظيفه‌ي اين لوزه ...

بررسی مشکلات شنوایی در کودکان

بررسی مشکلات شنوایی در کودکان

بیشتر بچه ها از لحظه ای که به دنیا می آیند میتوانند بشنوند. صداهای پیرامون خود و صدای والدین و مراقبان را تقلید میکنند و اینگونه صحبت کردن را یاد میگیرند. .

روش خانگی سنجش سلامت بینایی نوزاد

روش خانگی سنجش سلامت بینایی نوزاد

انجام برخی ارزیابی‌ها در سنین پایین بسیار ضروری است تا از سلامت بینایی فرزندتان تا سن یک سالگی مطمئن شوید.

عجایب استفاده از پوست موز

عجایب استفاده از پوست موز

پوست موز حاوی مواد مغذی است که در درمان برخی بیماری ها به صورت استفاده موضعی یا دارویی می تواند مفید باشد. گرچه پوست موز کمی ...
درباره دکتر علی پرندآور

دکتر علی پرندآور، جراح و متخصص گوش، حلق و بینی (زیبایی بینی)، متولد یکم مهرماه 1340در شهرستان شهسوار هستند. ایشان در سال 1358 بعد از سپری نمودن دوران تحصیلی و اخذ دیپلم ، در سال 1364 در رشته پزشکی عمومی وارد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی شدند. و پس از آن در زمینه جراحی و تخصص گوش و حلق و بینی (زیبایی)، در سال 1374 دوران تحصیل خود را گذراندند و . . .

... بیشتر بخوانید

اطلاعات تماس

4527 33 33 013
5084 33 33 013

Info@DrAliParandavar.com
www.DrAliParandavar.com

آدرس مطب

رشت , چهار راه میکاییل
ابتـدای خیـابان نـامـــجـو
ساختمان پزشکان سیـنـا
طبقه اول ، دکتر پرندآور