روش خانگی سنجش سلامت بینایی نوزاد

روش خانگی سنجش سلامت بینایی نوزاد

انجام برخی ارزیابی‌ها در سنین پایین بسیار ضروری است تا از سلامت بینایی فرزندتان تا سن یک سالگی مطمئن شوید.

به گزارش بهداشت نیوز: برخی از ارزیابی‌ها برای تعیین و اطمینان از سلامت شنوایی و بینایی کودک در سنین پایین بسیار ضروری است، زیرا هر گونه اختلال در آنها، کسب مهارت‌های لازم برای رشد و تکامل طبیعی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

در زمان نوزادی برای اطمینان از سلامت بینایی فرزندتان، در حالی که انگشتان خود را در فاصله ۲۰ تا ۲۵ سانتی متری چشم‌های کودک نگه داشته‌اید، آنها را در مقابل فرزندتان تا حدود ۳۰ سانتی متری هر طرف سر او حرکت دهید، کودک باید انگشتان تان را تا حدود ۱۵ سانتی متر از هر طرف خط وسط تعقیب کند.

کودک باید در چهار هفتگی انگشتان والدین را تعقیب کند

در چهار هفتگی، در حالی که انگشتان خود را در فاصله ۲۰ تا ۲۵ سانتی متری چشم‌های کودک نگه داشته اید آنها را در مقابل فرزندتان تا حدود ۳۰ سانتی متری هر طرف سر او حرکت دهید، کودک شما باید انگشتان‌تان را در محدوده تقریبا ۴۵ تا ۶۰ سانتی متری تعقیب کند.

در ۱۲ هفتگی، آزمون چهار هفتگی را برای کودک تکرار کنید؛ کودک باید بتواند انگشتان شما را به طور کامل از یک طرف تا طرف دیگر تعقیب کند، طوری که چشمانش یک محدوده ۱۸۰ درجه را طی کند، اگر کودک شما در این سن نمی‌تواند انگشتان شما را در این محدوده حرکتی تعقیب کند باید با پزشک مشورت کنید.

تست‌های تشخیص سلامت بینایی نوزاد در ۱۶ هفتگی

در ۱۶ هفتگی، چشم‌های نوزادان اغلب هر یک به طور مستقل حرکت می‌کند، ولی تا سن ۱۶ هفتگی دید دو چشمی ایجاد می‌شود، یعنی هر یک از چشم‌ها از حرکات چشم دیگر تبعیت می‌کند و کودک به تدریج دید سه بعدی پیدا می‌کند، یک شی آشنا مثل شیشه شیر یا اسباب بازی به کودک خود نشان دهید که بخواهد آن را بگیرد، وقتی چشمان کودک ثابت شدند متوجه واکنشی در چهره او می‌شوید، اگر فرزند شما به این طریق نسبت به مناظر جالب توجه واکنش نشان نمی‌دهد با پزشک مشورت کنید.

در ۲۰ هفتگی، فرزندتان را به پشت بخوابانید و ببینید می‌تواند دست خود را ببیند یا خیر؛ کودک شما حرکات انگشتان خود را تماشا و سعی می‌کند دستانش را طوری به هم بچسباند که انگشتان ۲ دستش روی هم قرار بگیرند.

در  ۲۴ هفتگی، اسباب بازی‌های کودک را در یک طرف او بگذارید و ببینید آیا او به محرک‌های بصری که کمی خارج از دید مستقیم او هستند پاسخ می‌دهد یا خیر؛ کودک وضعیت خود را با خم شدن به عقب یا پایین آوردن سر برای دید بهتر طوری تنظیم می‌کند که بتواند اشیا را ببیند، اگر فرزند شما این گونه رفتار نکرد باید با پزشک مشورت کنید.

در یک سالگی، برای آزمون واکنش نسبت به حرکت، یک شی را به سرعت در حوزه دید کودک خود حرکت دهید؛ کودک باید بتواند شی را که به سرعت حرکت می‌کند با چشمانش و بدون چرخاندن سر، تعقیب کند، اگر فرزندتان شی متحرک را تعقیب نمی‌کند بهتر است با پزشک مشورت کنید.

باشگاه خبرنگاران

 

 { مطالب ویژه وب سایت}

راز پیر و چاق نشدن ژاپنی ها

راز پیر و چاق نشدن ژاپنی ها

حتماً شما هم شنیده اید که زنان و مردان ژاپنی عمری طولانی تر دارند. بر اساس آمارهای ....

نکاتی در مورد مراقبت های پس از عمل جراحی لوزه سوم

نکاتی در مورد مراقبت های پس از عمل جراحی لوزه سوم

لوزه سوم به صورت توده‌اي بافتي، در محل اتصال قسمت حلقي حفره بيني به حلق واقع شده است. وظيفه‌ي اين لوزه ...

بررسی مشکلات شنوایی در کودکان

بررسی مشکلات شنوایی در کودکان

بیشتر بچه ها از لحظه ای که به دنیا می آیند میتوانند بشنوند. صداهای پیرامون خود و صدای والدین و مراقبان را تقلید میکنند و اینگونه صحبت کردن را یاد میگیرند. .

روش خانگی سنجش سلامت بینایی نوزاد

روش خانگی سنجش سلامت بینایی نوزاد

انجام برخی ارزیابی‌ها در سنین پایین بسیار ضروری است تا از سلامت بینایی فرزندتان تا سن یک سالگی مطمئن شوید.
درباره دکتر علی پرندآور

دکتر علی پرندآور، جراح و متخصص گوش، حلق و بینی (زیبایی بینی)، متولد یکم مهرماه 1340در شهرستان شهسوار هستند. ایشان در سال 1358 بعد از سپری نمودن دوران تحصیلی و اخذ دیپلم ، در سال 1364 در رشته پزشکی عمومی وارد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی شدند. و پس از آن در زمینه جراحی و تخصص گوش و حلق و بینی (زیبایی)، در سال 1374 دوران تحصیل خود را گذراندند و . . .

... بیشتر بخوانید

اطلاعات تماس

4527 33 33 013
5084 33 33 013

Info@DrAliParandavar.com
www.DrAliParandavar.com

آدرس مطب

رشت , چهار راه میکاییل
ابتـدای خیـابان نـامـــجـو
ساختمان پزشکان سیـنـا
طبقه اول ، دکتر پرندآور